Možná je to slušnost, uvést všechno na pravou míru. Zkrátka a jednoduše mě to nebaví. Nemám příliš chuť přidávat sem nové články a podobně. Další věc taky je, že nepozoruju žádnou odezvu. Netvrdím teď, ale zkrátka celkově, ono je to vcelku smutné, když zkusíte udělat stránky pro čtenáře atraktivnější a třeba jim nabídnete i spolupráci, že by se na psaní mohli podílet, a nikdo vám neodpoví. Samozřejmě Vám to ale nemám za zlé. Jsem to já, kdo není schopen udržet tyto stránky v chodu. Promiňte.
Samozřejmě bych to tu ještě chtěla někdy přivést k životu, tak snad se to povede.
A je mi to vážně líto, jen zkrátka nechci, abych sem musela psát jen z povinnosti, měla by to být spíš zábava a když to člověka nebaví, tak tu něco nehraje. Je mi líto.

Rozhovor: Joel McIver

2. září 2010 v 14:29 | JiliAnna - MetallicaManiac |  Rozhovory (text)
Metallica Up Close & Personal (Edited By Michael Smith)


Novinář a spisovatel Joel McIver je uznáván jako hlavní žurnalista Metalliky, stejně tak jako její velký fanoušek. V tomto exklusivním rozhovoru nám ukáže svůj pohled, coby kritika, na výkon skupiny.

Otázka: Jakým druhem debutu bylo album "Kill' Em All"? Byl to jakýsi bod zvratu v heavy metalu?

Joel McIver: "Kill' Em All" bylo velice zajímavé album - hodně odlišné od všeho před ním - mnohem rychlejší a mnohem víc heavy než většina nahrávek té doby, než věci, které představovaly NWOBHM (originální znění: "New Wave Of British Heavy Metal"; pozn. překl.). Další věc je, že Metallica, hlavně James (Hetfield), měla specifickou techniku hry - extrémní a velmi přesné staccato - díky tomu zněli jinak. Písně byly velmi agresivní a krátké, třebaže nebyly nijak zvlášť progresivní.
Ano, "Kill' Em All" představovalo zlom v heavy metalovém žánru, právě proto, že bylo velmi rychlé a surové. Mnozí shledali toto album, jako moc těžké na poslech, vážně. Někteří ho nepovažovali za dost "nablyštěné" (myšleno zvukově - čisté, uhlazené; pozn. aut.). Jiným přišlo málo strojené. Na druhou stranu, spousta lidí "Kill' Em All" přijala, a to jen kvůli rychlosti a kvůli tomu, že bylo tolik heavy.

Otázka: Nebylo první album Metalliky na svou dobu málo melodické? Bylo to rozumné? Mám na mysli, myslím, že Metallica je velmi melodická skupina…

Joel McIver: Myslím, že v kontextu té doby znělo album dosti surově. Když se na to zpětně podíváš, produkce byla vcelku mizerná. Oni vlastně neměli producenta, který by věděl, co dělá a jejich rozpočet nebyl velký, protože Megaforce Records (majitelem je Johnny Z. - první producent Metalliky; pozn. překl.) bylo zbrusu nové a nemělo moc peněz.
Myslím, že mnoho lidí považovalo "Kill 'Em All" za příliš hlučné, fakticky. Jak jsem řekl, bylo moc rychlé. Kluci měli za vzor hardcore-punkové kapely, které kladly větší důraz na agresi než na melodii. Prostě, ne každý byl dost silný na to, aby album jako "Kill' Em All" přijal.

Otázka: Jací lidi to poslouchali, co myslíš?

Joel McIver: Základnu posluchačů alba "Kill' Em All" tvořila mládež, příznivci NWOBHM, skupin pocházejících z Velké Británie například Venom a Diamond Head, a pak také ti, kteří podobně jako sám Hetfield poslouchali Ted Nugenta, Aerosmith a všechny ty hrozné skupiny sedmdesátých let, jaké sice dosáhly vrcholu, ale časem upadaly.

Otázka: Do jaké míry byla populární píseň "Seek And Destroy" v době vydání alba? Myslím, že dneska je to něco jako metalová hymna. Měla už tehdy ty "hymnické" kvality, nebo ji kluci časem takhle vypracovali?

Joel McIver: "Seek And Destroy" byla populární hlavně na živo, protože se při ní křičelo, publikum odpovídalo a James takhle přiměl dav ke zpěvu. Není to moc poutavá věc, když ji posloucháš z nahrávky, ale teprve živě to má grády, protože James tě vyhecuje. Dost legrační je, že to byla jedna z písniček, která mu pomohla v jeho vývoji jako frontmana. Předtím byl tichý a zdrženlivý, ale když se pak objevila písnička jako šitá na míru pro skandování s davem, James byl jako představitel moc dobrý.


(Na překladu pokračování rozhovoru se pracuje, čekejte proto průběžné aktualizování článku. Omluvte prosím možné nedostatky v překladu.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama